2012

Dětská olympiáda deskových her 2012

Druhý ročník dětské olympiády deskových her se konal v sobotu 17.března 2012 v budově ZŠ v Boharyni.

Zúčastnilo se celkem 24 soutěžících ve 3 věkových kategoriích. Soutěžilo se ve hrách Smolíček, Pexeso, Pexetrio, Věž, Sudoku a hrách na herních konzolích Xbox a Nintendo Wii. Tři nejlepší soutěžící v každé kategorii  byli oceněni poháry, ale ani ti soutěžící, kteří nedosáhli na příčky nejvyšší, neodcházeli s prázdnou. Na památku si všichni odnášeli diplom a sladkou odměnu. Na závěr se losovalo celkem o šest krásných deskových her. Děkujeme dětem za nasazení a  férovou hru, rodičům pak za povzbuzování a podporu.

Kdo hledá najde ...

Pod tímto názvem se v sobotu 26.května 2012 konala akce, která děti seznámila s koníčkem zvaným "metal detecting", jinými slovy s hledáním kovových předmětů pomocí detektoru kovu. V bývalé pískovně v lese nad Homylí byl pro děti připravený stan a v něm historické zbraně z období války roku 1866 a také ukázky různých kovových předmětů nalezených detektorem kovu. Zkušený hledač pan Koníček pak dětem povyprávěl o historii i o hledání s detektorem a pak už přišla na řadu praxe. V nedalekém lese byly ukryty "poklady" a děti za pomoci detektorů po těchto pokladech pátraly. Nakonec každý našel a odnesl si domů cenný úlovek - originální střely z války roku 1866.

Létání v Homyli

Původně měla být hlavní náplní akce ukázka leteckých modelů a to jak na zami na "stojánce" tak i ve vzduchu. Vyšší moc zasáhla a my museli na poslední chvíli tento hlavní program zrušit. I bez modelů se však v Homyli létalo, tedy létaly především děti na kolech na improvizovaném Homylském sídlištním okruhu. Akce se nakonec, i přes neplánovoanou změnu programu, vydařila.

Dýňový a bramborový den

O víkendu 6.-7.října 2012 se konal Dýňový a bramborový den.

Po oba dva dny se v budově ZŠ Boharyně konala malá výstava, na které byla k vidění podzimní aranžmá, různé odrůdy brambor a jablek.

V sobotu nás potěšilo slunečné počasí a tak jsme před školou tvořili z dýní a dalšího materiálu pavouky a pavoučky.

V neděli bylo počasí o poznání horší. Tvůrčí dílnu jsme přesunuli do školy. Z brambor jsme tentokrát tvořili panáčky, postavičky a zvířátka dle dle vlastní fantazie a mnohdy to byla fantazie hodně bujná. Vznikli tak různé princezny a víly, draci, princ i ježibaba, ale také žirafky, ježci, želvy, opice, medvídek.

A k tomu všemu příjemné posezení, vynikající bramboráky, bramborové placky a dýňová polévka.

Svatomartinský koncert v kostele

V neděli 11.11.2012 se v kostele sv. bartoloměje v Boharyni konal svatomartinský varhanní koncert.

Čas adventu a Vánoc v Boharyni 2012

Ve dnech 8.-9.prosince 2012 se v budově základní školy v Boharyni konal již 10. ročník adventní výstavy. Téma výstavy znělo: "Půjdem spolu do Betléma..." a tak byly základem výstavy betlémy. Podstatnou část vystavovaných betlémů zapůjčilo Třebechovické muzeum betlémů, další zhruba desítku betlémů pak zapůjčili jednotlivci. V sobotu odpoledne si zájemci mohli přijít poslechnout zajímavou přednášku restaurátora mechanických betlémů pana Andrése.

Krom betlémů mohli návštěvníci výstavy obdivovat i výtvarná dílka dětí z místní základní a mateřské školy, ale i keramiku, kterou vytvořili senioři v místní keramické dílně. Přímo na výstavě byla v provozu adventní dílna pod vedením učitelek z místní MŠ, kde si zejména děti mohly vytvořit originální vánoční ozdobu. Kdo má raději tradiční skleněné ozdoby na stromeček mohl si je u stánku družstva Vánoční ozdoby, DUV ze Dvora Králové zakoupit a dokonce si mohl nechat skleněnou ozdobu na přání ozdobit.  

Po oba dva dny konání výstavy byl připraven i hudební program. V sobotu dopoledne se o příjemný hudební doprovod postaral kvartet paní I. Katonové a odpoledne pak atmosféru rozproudili žáci ZUŠ Habrmanova. Jedním z vrcholů výstavy byl nedělní koncert Českého chlapeckého sboru z Hradce Králové v kostele sv. Bartoloměje v Boharyni. Zcela zaplněný kostel aplaudoval směsi mezinárodních písní i tradičním českým koledám.

 

Výstava byla doplněna také drobným občerstvením pro návštěvníky a prodejem bílé keramiky J. Dudychy, medoviny, papírových betlémů a drobných dekorativních předmětů z keramiky.